Czym jest Tydzień Szczęścia w Szkole?

Witaj na oficjalnej stronie Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Znajdziesz tu informacje na temat bieżących aktywności oraz tego, co już się wydarzyło.

Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole to coroczne wydarzenie, które odbywa się w całej Polsce w trzecim tygodniu września. Obchodzony jest od 2020 roku.

W tym roku świętujemy w dniach 23-29 września 2024:)

Tegoroczne hasło brzmi: CIEKAWI SIEBIE – CIEKAWI ŚWIATA.

W tym roku niespodzianka:

W ramach tegorocznego Tygodnia Szczęścia w Szkole gorąco zapraszamy Państwa do udziału w badaniach, jakie będą prowadzone jesienią 2024 r. Celem badań będzie diagnoza dobrostanu nauczycieli, poczucia zadowolenia z fizycznego, psychicznego i społecznego stanu własnego życia.

Badania będą prowadzone pod kierunkiem dr Barbary Ostafińskiej-Molik, kierownika Pracowni Diagnoz Pedagogicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyniki badań pozwolą na opracowanie rekomendacji wspierających rozwój zawodowy i osobisty Grona Pedagogicznego.

Celem Tygodnia Szczęścia w szkole jest zwrócenie uwagi na narzędzia psychologii pozytywnej, które można wykorzystywać w edukacji przedszkolnej, szkolnej, akademickiej, a które przekładają się na dobre zdrowie, efekty kształcenia i lepsze życie. To wydarzenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wszystkich, dla których edukacja jest bliska i ma znaczenie w kształtowaniu dobrostanu jednostkowego i zbiorowego. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka depresji i chorób cywilizacyjnych.

Szczęście w szkole rodzi się pomiędzy ludźmi, poprzez relacje, w procesach przekazywania wiedzy, doświadczenia, wreszcie – w miejscach, które temu sprzyjają. Szczęście to stan umysłu, emocji, ciała i ducha.

Poszukiwanie szczęścia to aspiracja każdego człowieka i jest tak stara jak świat. Od Arystotelesa i Sokratesa w Starożytnej Grecji, Konfucjusza w Chinach i Buddy w Indiach.

Arystoteles powtarzał: „szczęście jest sensem życia, całkowitym celem i końcem ludzkiej egzystencji”.

Szczęście nie jest jeszcze popularne w naszej kulturze pracy i edukacji. Kojarzymy ją raczej z ciężkim obowiązkiem. Bardzo rzadko mówi się: szczęśliwi uczniowie, szczęśliwi nauczyciele, szczęśliwe szkoły. Raczej, gdy wpisze się w wyszukiwarkę Google hasło: szczęście w szkole, wyskakuje „szczęśliwy numerek” – liczba, która wskazuje, który „numer” dziś nie będzie pytany… Nie będę pytany, nie będę odczuwał stresu, zakłopotania, wstydu…

Okazuje się, że istnieje silny związek między szczęściem a jakością edukacji, jakością przyswajania. Nasz mózg lepiej uczy się, gdy jest szczęśliwy. Lepiej zapamiętuje, kojarzy, tworzy haki pamięciowe, utrwala.

Szczęście może być rozumiane na wiele sposobów. To pozytywne uczucia odzwierciedlające się optymizmem, pozytywnym myśleniem i postrzeganiem osobistego dobrostanu ale i głębokie poczucie sensu tego, co się robi, świadomość swoich mocnych stron charakteru, umiejętność bycia z innymi. Szczęście hedonistyczne i eudajmonistyczne. Ed Diener rozumie szczęście jako bogactwo psychiczne, na które składa się: zadowolenie z życia i poczucie szczęścia, poczucie sensu życia, pozytywne emocje i postawy, serdeczne relacje społeczne, interesujące formy aktywności, wartości i cele życiowe, zdrowie somatyczne i psychiczne, zasoby wystarczające do zaspokojenia potrzeb. Teobald wskazuje, że dobrostan może być procesem dążenia do szczęścia definiowanego jako „spełnienie”.

Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej i edukacji pozytywnej, określa to mianem „rozkwitu” i pokazuje elementy, które na ten rozkwit wpływają. Model PERMA przez niego rozwinięty identyfikuje 5 głównych obszarów szczęścia:

  1. Pozytywne emocje (P – positive emotions))
  2. Zaangażowanie (E – engagement)
  3. Pozytywne relacje (R – positive relations)
  4. Poczucie sensu (M – meaning)
  5. Osiągnięcia (A – achievements)

Niedawno do tych pięciu elementów dołożono szósty – zdrowie pozytywne (H – health).

Koncentrując uwagę na tych pięciu elementach w szkole, możemy świadomie budować poczucie szczęścia i dobrostanu u dorosłych i u dzieci, wśród nauczycieli, pracowników administracji, jak i rodziców. Bo szczęśliwy dorosły to szczęśliwe dziecko.

Promowanie szczęścia i dobrostanu w szkołach nie oznacza, że sam proces przyswajania wiedzy i umiejętności ma stać się nieistotny. To błędne rozumienie, które niestety jest fałszywym nawykiem myślowym: albo przyjemności albo nauka.

Badania pokazują, że nadawanie priorytetu szczęściu i dobrostanowi w efekcie przynosi lepsze osiągnięcia w nauce, co – niestety – nie jest doceniane. Tymczasem doświadczanie przyjemności, poczucia sensu w trakcie nauki tak naprawdę ją wzmacnia i utrwala. Bo tak działa nasz mózg.

Zgodnie z badaniami Veenhovena (1993b), szczęście może wywoływać osobistą aktywność i podnosić wiedzę oraz dodawać odwagi i otwierać na kreatywność w sferze tworzenia więzi społecznych. Może to wzmacniać aktywność polityczną oraz dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną. Szczęśliwi ludzie mają większe poczucie bezpieczeństwa i szybciej podejmują decyzje o współpracy. Są bardziej szczęśliwi z bycia z innymi (Myers, 2002).

W świetle współczesnych wyzwań edukacyjnych oraz szerzej – globalnych – ta wiedza staje się bezcenna.

Doświadczenia szkolne są prawdopodobnie najistotniejsze z punktu widzenia kształtowania szczęśliwego życia. Szkoły, które promują szczęście są kluczem do zapewnienia lepszego dobrostanu, zdrowia i osiągania rezultatów, a w konsekwencji – sukcesów w przyszłym życiu i pracy.  Zgodnie z raportem World Happiness Report 2015, szkoły, które zwracają szczególną uwagę na dobrostan uczniów, mają potencjał, by stać się jeszcze lepszymi szkołami, mają lepsze wyniki, a ich uczniowie mają większe osiągnięcia w swoim życiu (Layard i Hagell, 2015).

Szczęście jest też wymiarem wspólnotowym, które może być promowane przez doświadczenie uczenia się, pogłębiające więzi, przyjaźnie między członkami całej wspólnoty szkolnej.

Dlatego w 2020 r. zainicjowałam świętowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Pomysł wywodzi się z Międzynarodowego Tygodnia Szczęścia w Pracy, obchodzonego w zbliżonym czasie. Szczegóły tutaj.

Co roku szkoły, przedszkola i organizacje zaangażowanie w szeroko pojmowaną edukację organizują różne wydarzenia w ramach Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Co roku my, w ramach imprezy, organizujemy dla Was warsztaty PERMA(H) oraz inne ciekawe wydarzenia.

Weź udział, zadbaj o szczęście swoje, najbliższych i podziel się doświadczeniami z innymi:)

Wydarzenie zostało objęte patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej oraz honorowym patronatem: Ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Prezydenta Miasta Gdańska, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Akademickiego Zacisza prof. dr hab. Romana Lepperta oraz Katarzyny Stoparczyk, pomysłodawczyni projektu „Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci”.

Partnerami akcji są: Hevelianum, Edunews.pl, Educational Challenge, Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja, Budząca się Szkoła, Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Przestrzeń Pozytywnej Edukacji, Fundacja Przyjaźń-Sztuka-Edukacja, Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Kreatywna Pedagogika, Stowarzyszenie Możesz Więcej, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM, Fundacja Plan Daltoński, Ekonomia Szczęścia.

Chcesz wziąć udział w Tygodniu Szczęścia w Szkole?

Już dziś możesz zacząć przygotowania. Zobacz jak to zrobić:

Weź udział

O mnie

Nazywam się Anna Hildebrandt-Mrozek i jestem inicjatorką Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Pasjonuje mnie człowiek i jego potencjał. Jestem doświadczonym coachem, trenerem i doradcą w obszarach: budowania poczucia własnej wartości, odkrywania pozytywnego potencjału osobistego, rozwijania inteligencji emocjonalnej. Naukowcem i praktykiem bazującym na dorobku psychologii pozytywnej, edukacji pozytywnej i ekonomii, z ponad 20-letnim doświadczeniem doradztwa w sferze edukacji i biznesu. Absolwentką „Psychologii pozytywnej” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Absolwentką Chief Happiness Manager Academy, zwieńczonej międzynarodową certyfikacją. Jednym z pierwszych w Polsce certyfikowanych managerów ds. szczęścia. Pierwszym Chief Happiness Officerem w dziedzinie edukacji w Polsce.

Jestem certyfikowanym trenerem Kompasu Kariery® Career Direct – tu. Prowadzę autorskie warsztaty bazujące na wiedzy, doświadczeniu i praktyce. Jestem autorką wielu publikacji, m.in. książek: „Koniec z pracą?” i „Pasja życia – życie z pasją. Rodzicielstwo”. Moje życiowe motto brzmi: pasja życia – życie z pasją. Więcej o mnie znajdziesz na mojej stronie – tu.

Misja
Moją misją jest uruchamianie pozytywnego potencjału, który drzemie w każdej osobie. Angażuję, wspieram i motywuję do działania.

Wartości
Każdy człowiek jest wartością. Cenię szacunek dla osoby i jej wartości, poczucie sensu w pracy, satysfakcję z odkrywania potencjału u innych osób, pozytywną motywację. Dbam o życzliwość, zaufanie, otwartość, uważność, uczciwość i rzetelność.

Organizator Wydarzenia: