Tegoroczna uroczysta inauguracja V Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole odbyła się dnia 23 września 2024 r. w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja.

Z tej okazji zaprosiliśmy na inaugurujące Tydzień Szczęścia w Szkole spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską – pisarką, wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerem PSPiA KLANZA, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, animatorką warsztatów literackich i spotkań z dziećmi.

Autorka ma na swoim koncie wiele książek, m.in.: „Ala ma kota. Naturalna nauka czytania”, „777 pomysłów na zabawy z książką”, „Ala i emocje”, „Elementarz w podskokach”, „Moja mama, mój tata”, „złap uwagę swojego ucznia”, „Pedagog w klasie. Scenariusze zajęć”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat”.

Spotkanie odbyło się 23 września o godzinie 17.30 do sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10.

Ciekawość, jedna z sił charakteru wg Petersona i Seligmana, sprawia, że przyjmujemy pozycję odkrywcy – względem siebie i względem otaczającego świata. Ciekawość jest warunkiem rozwijania empatii, tak nam dziś potrzebnej w dynamicznie zmieniającym się świecie. W połączeniu np. z zainteresowaniem, inspiracją, zachwytem, ciekawość poszerza horyzonty myślenia, czyni nas otwartymi, twórczymi, wrażliwymi – wzmacnia i rozbudowuje naszą pozytywność.

Ciekawość dziecka, tego co ma do powiedzenia, to jeden z warunków budowania dobrej rozmowy na kanwie książki. Czytanie razem z dzieckiem oznacza zaproszenie go do współtworzenia klimatu czytelniczego oraz podążanie za jego potrzebami – z uważnością i ciekawością. Czytanie wrażeniowe polega na potęgowaniu doznań słownych i językowych, emocji i odczuć, radości i fascynacji tekstem literackim. Uruchamia zachwyt, zaciekawienie, zaangażowanie, wreszcie pasję literacką.

Autorka zdradzi nam swoje sekrety na wykorzystywanie czytania wrażeniowego w pracy z dziećmi ale opowie też o swoich fascynacjach, radościach, momentach szczęścia – nie tylko w kontekście literackim.

Spotkanie poprowadzi Anna Hildebrandt-Mrozek – edukatorka, szkoląca nauczycieli i rodziców w obszarze dobrostanu i wykorzystywania narzędzi psychologii pozytywnej w edukacji. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Certyfikowany doradca zawodowy Career Direct. Od wielu lat współpracuje z oleśnicką biblioteką.

Tymczasem zerknijcie, co działo się w roku ubiegłym:)

Uroczysta inauguracja IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole odbyła się, tradycyjnie, w gdańskim Hevelianum Dom Zdrojowy dnia 18 września 2023 w godz. 15.30-18.00.

Czekały Państwa dwa wyjątkowe wykłady: „Szczęście w szkole – rola optymizmu i nadziei”, który wygłosiła dr Anna Hildebrandt-Mrozek oraz wykład partnera Tygodnia Szczęścia w Szkole, dr Macieja Dębskiego, prezesa Fundacji Dbam o Mój Z@sięg „Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?”

Tymczasem sprawdźcie, jak przebiegła zeszłoroczna inauguracja:)

Inauguracja III Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole odbyła się 19 września w gdańskim Hevelianum.

Gości przywitał dyrektor Hevelianum, Paweł Golak. Następnie głos zabrała Zastępczyni Prezydenta ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania, Monika Chabior.

Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego dr Anny Hildebrandt-Mrozek na temat, który był hasłem wiodącym tegorocznej edycji wydarzenia: Dbajmy o dobre relacje.

Zaprezentowano bogatą ofertę edukacyjną Hevelianum, która wpisuje się w propagowanie idei rozwijania szczęścia i dobrostanu w szkołach.

Na zakończenie spotkania wykład o tym, kiedy mózg jest szczęśliwy w szkole, wygłosił dr Wojciec Glac.

Fotorelacja z wydarzenia poniżej:) Dziękujemy, że byliście z nami:)