„Rozmowy o szczęściu” to cykl, który od 20 grudnia 2022 prowadzimy wraz z Piotrem Michoniem, Ekonomia Szczęścia.
To pomysł, który zrodził się w mojej głowie po III Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole i rozmowach w Akademickim Zaciszu.
W jakim celu to robimy?
Naszym zamierzeniem jest, by „Rozmowy o szczęściu” dawały wytchnienie w zgiełku. Chcemy krzewić optymizm i nadzieję na to, że szczęście to nasz osobisty wybór i decyzja, która wymaga działania. Chcemy pokazywać w ten sposób praktyczne wykorzystanie narzędzi, jakie daje psychologia pozytywna.
Celem rozmów jest przedstawienie różnych punktów widzenia, różnych przykładów (osób, wyników badań) wskazujących, że szczęście jest dostępne każdemu i w każdych okolicznościach. Celem jest również dostarczanie rzetelnej wiedzy, pobudzanie do refleksji, dostarczanie pozytywnych emocji i wzruszeń oraz motywacji do zmiany siebie i świata wokół siebie.
Tematy? Będą bardzo różnorodne i będą wynikały z historii i doświadczeń bohaterów naszych spotkań.
Naszym pierwszym gościem była Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka z wykształceniem muzycznym, przyjaciółka dzieci i dorosłych, ciekawa świata i ludzi, chodzący wulkan optymizmu i poszukiwania nadziei tam, gdzie o nią trudno…
Zapraszam do wysłuchania:
Kolejny gość to Barbara Prymakowska, kobieta, która nieustannie jest w ruchu.
Głosi hasło:
„Spełniajcie marzenia. Nic na potem, bo potem może nie być.”
Oto zapis rozmowy z Panią Barbarą:
Trzecim gościem naszych rozmów o szczęściu był Alexander Poraj-Żakiej – mistrz zen świeckiej linii „Pusta Chmura” założonej przez Willigisa Jägera, nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej, doktor teologii chrześcijańskiej. Współzałożyciel Polsko-Niemieckiej Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Hiszpanii i w Polsce.
Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie. Obecnie jest dyrektorem Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy)- największy ośrodek tego typu w Europie.
Prowadzi odosobnienia zen (sesshin), warsztaty i wykłady w całej Europie – także w Polsce.
Coach i doradca biznesu. Autor książek, także wydanych w Polsce: „Rozmowy o codzienności” (wspólnie z Willigisem Jägerem), „ZEN w codzienności” oraz „Wprowadzenie do ZEN. Historia – Praktyka – Współczesność”, „Stulecie Willigisa”.
Jak mówi w książce „Rozmowy o codzienności”: „Uważne życie nie przypomina beztroskiej sielanki. Nie jest ani łatwiejsze, ani przyjemniejsze; dużo w nim bólu. My mamy dziś do czynienia ze sprzedażą duchowości. Figurka Buddy, spa i wellness mają nam zagwarantować zadowalającą przyszłość i kojące doznania. Tyle, że ta oferta nie ma nic wspólnego ze stanem uważności, obecności. Jest dla tych, którzy szukają iluzji i życia w złudzeniach.”
Zapraszam do wysłuchania i do nieustannej Obecności:)
Czwarty nasz gość to Joanna Kobylińska-Andrzejak. O sobie mówi: niepoprawna optymistka:)
Spełniona żona i dumna mama. Zawodowo pasjonuje się marketingiem. Pracuje w zespole brand marketingu jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, czyli Allegro.
Po ukończeniu studiów podyplomowych z psychologii społecznej jej biblioteczka rozrosła się o kilkadziesiąt książek z tematyki psychologii.
Od 1,5 roku praktykuje tai-chi, które przynosi jej ukojenie i pozwala dbać o równowagę w życiu.
Joanna jest mamą 5,5 letniej Julianny, która urodziła się z Zespołem Downa.
Prowadzi blog, na którym pokazuje, jak cudowną i wartościową dziewczynką jest Julianna.
Marzy o tym, żeby Julianna była spełniona w życiu, akceptowana i czuła, że jest wartościowym członkiem społeczeństwa.
Zgadza się ze stwierdzeniem, że w życiu szczęśliwym się nie jest tylko bywa. Dlatego to do czego dąży, to zadowolenie z życia. Robi to głównie poprzez docenianie drobnych momentów dnia codziennego i praktykowanie wdzięczności:)