„Rozmowy o szczęściu” to cykl, który od 20 grudnia 2022 prowadzimy wraz z Piotrem Michoniem, Ekonomia Szczęścia.
To pomysł, który zrodził się w mojej głowie po III Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole i rozmowach w Akademickim Zaciszu.
W jakim celu to robimy?
Naszym zamierzeniem jest, by „Rozmowy o szczęściu” dawały wytchnienie w zgiełku. Chcemy krzewić optymizm i nadzieję na to, że szczęście to nasz osobisty wybór i decyzja, która wymaga działania. Chcemy pokazywać w ten sposób praktyczne wykorzystanie narzędzi, jakie daje psychologia pozytywna.
Celem rozmów jest przedstawienie różnych punktów widzenia, różnych przykładów (osób, wyników badań) wskazujących, że szczęście jest dostępne każdemu i w każdych okolicznościach. Celem jest również dostarczanie rzetelnej wiedzy, pobudzanie do refleksji, dostarczanie pozytywnych emocji i wzruszeń oraz motywacji do zmiany siebie i świata wokół siebie.
Tematy? Będą bardzo różnorodne i będą wynikały z historii i doświadczeń bohaterów naszych spotkań.
Naszym pierwszym gościem była Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka z wykształceniem muzycznym, przyjaciółka dzieci i dorosłych, ciekawa świata i ludzi, chodzący wulkan optymizmu i poszukiwania nadziei tam, gdzie o nią trudno…
Zapraszam do wysłuchania:
Kolejny gość to Barbara Prymakowska, kobieta, która nieustannie jest w ruchu.
Głosi hasło:
„Spełniajcie marzenia. Nic na potem, bo potem może nie być.”
Oto zapis rozmowy z Panią Barbarą:
Trzecim gościem naszych rozmów o szczęściu był Alexander Poraj-Żakiej – mistrz zen świeckiej linii „Pusta Chmura” założonej przez Willigisa Jägera, nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej, doktor teologii chrześcijańskiej. Współzałożyciel Polsko-Niemieckiej Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Hiszpanii i w Polsce.
Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie. Obecnie jest dyrektorem Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy)- największy ośrodek tego typu w Europie.
Prowadzi odosobnienia zen (sesshin), warsztaty i wykłady w całej Europie – także w Polsce.
Coach i doradca biznesu. Autor książek, także wydanych w Polsce: „Rozmowy o codzienności” (wspólnie z Willigisem Jägerem), „ZEN w codzienności” oraz „Wprowadzenie do ZEN. Historia – Praktyka – Współczesność”, „Stulecie Willigisa”.
Jak mówi w książce „Rozmowy o codzienności”: „Uważne życie nie przypomina beztroskiej sielanki. Nie jest ani łatwiejsze, ani przyjemniejsze; dużo w nim bólu. My mamy dziś do czynienia ze sprzedażą duchowości. Figurka Buddy, spa i wellness mają nam zagwarantować zadowalającą przyszłość i kojące doznania. Tyle, że ta oferta nie ma nic wspólnego ze stanem uważności, obecności. Jest dla tych, którzy szukają iluzji i życia w złudzeniach.”
Zapraszam do wysłuchania i do nieustannej Obecności:)
Czwarty nasz gość to Joanna Kobylińska-Andrzejak. O sobie mówi: niepoprawna optymistka:)
Spełniona żona i dumna mama. Zawodowo pasjonuje się marketingiem. Pracuje w zespole brand marketingu jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, czyli Allegro.
Po ukończeniu studiów podyplomowych z psychologii społecznej jej biblioteczka rozrosła się o kilkadziesiąt książek z tematyki psychologii.
Od 1,5 roku praktykuje tai-chi, które przynosi jej ukojenie i pozwala dbać o równowagę w życiu.
Joanna jest mamą 5,5 letniej Julianny, która urodziła się z Zespołem Downa.
Prowadzi blog, na którym pokazuje, jak cudowną i wartościową dziewczynką jest Julianna.
Marzy o tym, żeby Julianna była spełniona w życiu, akceptowana i czuła, że jest wartościowym członkiem społeczeństwa.
Zgadza się ze stwierdzeniem, że w życiu szczęśliwym się nie jest tylko bywa. Dlatego to do czego dąży, to zadowolenie z życia. Robi to głównie poprzez docenianie drobnych momentów dnia codziennego i praktykowanie wdzięczności:)
Kolejnym gościem Rozmów o Szczęściu był Adam Zbyryt – biolog, zoolog, ornitolog, popularyzator nauki. Związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Jako naukowiec jest autorem i współautorem ponad 50. artykułów naukowych, rozdziałów w książkach i monografii. Współpracuje z wieloma naukowcami z kraju i z zagranicy (np. University of Cambridge, University of Groningen). Jako popularyzator nauki jest autorem trzech książek przyrodniczych: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” (2020), „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” (2021), „Bocian. Nieautoryzowana biografia” (z prof. Piotrem Tryjanowskim; 2022) i kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych. Jesienią 2023 roku ma się ukazać jego czwarta książka przyrodnicza o tematyce ptasiej (Wydawnictwo Poznańskie). Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim prowadzi cykl audycji przyrodniczych „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357. Występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu. Był prelegentem prestiżowego TEDx i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Współpracuje z magazynem „Przekrój”, gdzie publikuje teksty na tematy przyrodnicze. Regularnie komentuje wydarzenia przyrodnicze w radio, telewizji i prasie. Poza tym prowadzi edukację przyrodniczą na fanpage’u na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy”. Otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP „Nauka w Polsce”. Jego największą pasją jest odkrywanie złożonych relacji w świecie zwierząt i przekazywanie wiedzy na ich temat:)
Zapis rozmowy tu:
Gościnią naszego ostatniego przedwakacyjnego spotkania była wybitna malarka młodego pokolenia, Matylda Konecka. Matylda urodziła się we Wrocławiu, od 1994 r wychowywała się w Szklarskiej Porębie w rodzinie artystycznej. Ukończyła Architekturę Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, projektuje okładki. Od kilku lat współpracuje ze znanym wydawnictwem sztuki „Edinburgh Arts”, dla którego tworzy prace na temat wybranych miejsc i krajobrazów Szkocji, a jej ilustracje bardzo szybko stały się bestsellerami na terenie całej Wielkiej Brytanii.
Brała udział w kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą a jej prace można oglądać w kilkudziesięciu galeriach na terenie Szkocji i Anglii.
Należy do Stowarzyszenia „Nowy Młyn”, które skupia współczesną Kolonię Artystyczną Karkonoszy.
O sobie mówi: „Gdzieś tam, w głowie mam całe historie dziwnych stworzeń, żyjątek i potworów. Łatwiej mi je przedstawiać niż ludzi. Nie muszę być taka dosłowna. Nie musi być ani wesoło ani smutno. Jestem gdzieś pomiędzy i mam nadzieję, że tam zostanę.”
Zapraszam na spotkanie z tą wyjątkową Osobą: