~2023~

18 września 2023

Z OPTYMIZMEM I NADZIEJĄ rozpoczynamy IV Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole!
Dziś uczniowie Słowackiego w ramach Tygodnia Szczęścia obchodzą Dzień Optymizmu. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia. Uśmiech pomaga nam w łagodzeniu konfliktów i stresu, wpływa także korzystnie na zdrowie.
Z czym Wam kojarzy się optymizm? Naszym uczniom z kolorowymi strojami, wakacyjnym klimatem i muzyką, a także ze zdrową rywalizacją w turnieju UNO!
Przed nami kolejne aktywności w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, bo aktywny Słowak, to szczęśliwy Słowak!

19 września 2023

Zielony był kolorem wtorku w Słowackim w ramach IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole!
Ta barwa kojarzona jest z nadzieją, redukcją stresu, łagodzeniem pracy układu nerwowego u człowieka, spokojem, dlatego doskonale wpisał się w obchodzony w ILO Dzień Poczucia Sensu.
W tym dniu rozpoczęły się działania profilaktyczne, w ramach których uczniowie będą cyklicznie zapoznawani z problematyką zapobiegania chorobom i konieczności badania się. Aby rozpowszechnić i utrwalić powagę profilaktycznych badań w każdej grupie wiekowej, uczennice klasy 1g przygotowały plakat.
Pamiętajcie – osoby, które mają większe poczucie sensu, są bardziej odporne na trudności i potrafią z większą determinacją dążyć do celu, nawet w sytuacjach ekstremalnych zachowują optymizm i chęć do działania!

20 września 2023

Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole – dzień 3 – Dzień Dialogu
Człowiek jako istota społeczna ma silną potrzebę komunikacji. Ale czy we współczesnym świecie łatwo jest rozmawiać? Bo przecież wysyłane w mediach społecznościowych komunikaty to nie to samo co dialog…
Aby podkreślić wagę dojrzałości i odpowiedzialności za słowa w komunikacji z drugim człowiekiem uczniowie Słowackiego rozpoczęli działania w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”. Polega ona na odręcznym przepisaniu wybranego wiersza i ofiarowaniu go komuś, dla kogo to może być ważne. Akcja odwołuje się do wartości poezji jako słowa właściwie użytego, przemyślanego, mądrego.
Dlatego też obowiązującym kolorem w naszej szkole był niebieski – barwa kojarzona z mądrością i wiedzą, uznawana za „duchową”, kontemplacyjną.

21 września 2023

Wytrwałość, zdolność do ustalania i realizowania celów, pewność siebie, radzenie sobie z przeciwnościami losu, etos pracy, zdrowa rywalizacja, optymizm i umiejętność stawiania czoła nowym wyzwaniom, fair play, uczciwość… to tylko część wartości, jakimi powinien kierować się godny naśladowania sportowiec.
W Słowaku nie zabrakło dziś takich właśnie zawodników reprezentujących wiele dyscyplin sportowych.
Punktem wyjścia dla zorganizowanego w naszej szkole Dnia Wartości w ramach IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole był Narodowy Dzień Sportu. Od tysiącleci sportowcy byli wzorem dla wielu, nie tylko pod względem tężyzny fizycznej, ale przede wszystkim jako ludzie przestrzegający pięknych wartości.
Pamiętajcie, że powiedzenia: „sport to zdrowie” oraz „w zdrowym ciele – zdrowy duch” mają głęboki sens. Bo tylko człowiek zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej czuje się w pełni dobrze, a dobrostan psychiczny wpływa na kondycję ciała.

22 września

Zwieńczeniem IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole w Słowackim był Dzień Drzemki.
Zastanawialiście się kiedyś nad realnym wpływem snu na nasze życie?
Odpowiednia dawka snu zmniejsza napięcie psychiczne, harmonizuje stany emocjonalne, pomaga w odreagowaniu stresu, a także wzmacnia poczucie zadowolenia. Jednak pamiętajmy, że śpiąc dajemy odpocząć nie tylko swoim myślom, ale również organom. Efektywny sen obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Podczas snu odbudowują się, wyciszają oraz odpoczywają najważniejsze narządy.
Dlatego też uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przyjścia w tym, w czym śpią – w piżamach.

Materiały pochodzą ze strony FB szkoły.

Fotorelacja poniżej:

Film – czym dla Ciebie jest optymizm?