„Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”

Jeremias Gotthelm

Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych odbył się Tydzień Szczęścia. W dniach 20-24 września szkoła zamieniła się w krainę szczęśliwości. Całemu tygodniowi przyświecało przesłanie „Nasze szczęście zależy tylko od nas. Szczęśliwy jest ten, kto potrafi się cieszyć z wszystkiego, co ma.” Cała społeczność dokładała wszelkich starań, aby czas spędzony w szkole był przyjemny i miły.

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, po-pandemicznym i wojennym czasie.

Każdy dzień tygodnia przebiegał pod różnymi hasłami np.wesoła i szczęśliwa wersja nas, dzień dobrych uczynków czy szczęśliwy dzień w pracy i w szkole. Uczniowie wręczali sobie kartki, w których pisali co w sobie lubią,  tworzono definicję szczęścia, rozmawiano o tym, co nas uszczęśliwia. Ponadto każda klasa miała za zadanie zrobić klasowe śmieszne zdjęcie, które ozdobi korytarz szkolny.   W piątek obowiązywały śmieszne przebrania, a książki i zeszyty zostały przyniesione w różnych, często zaskakujących rzeczach- czyli popularny Dzień Bez Plecaka. Ten niezwykły czas to przede wszystkim dbanie o dobre relacje, a one dodają skrzydeł, zarówno uczniom jak i nauczycielom. Dlatego wspólnie zostały wykonane skrzydła, które służyły jako “ścianka do zdjęć” .

Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło również uszczęśliwić innych,dlatego  zorganizowało loterię fantową, aby zebrać pieniądze na leczenie osoby borykającej się z chorobą nowotworową.

Tydzień Szczęścia w szkole organizowany jest po to, aby ludzie potrafili ze sobą być, rozmawiać i dostrzegać piękno otaczającego świata. Zwłaszcza w dzisiejszych niepewnych czasach,  wśród dzieci, które coraz częściej borykają się z problemami psychicznymi. Dlatego to już kolejna taka impreza  w SP w Szklarach Górnych, i na pewno wpisała się ona na stałe w kalendarz roku szkolnego.

Organizatorkami i koordynatorami akcji w szkole były Anna Kuc,  Barbara Kwapisz, Paulina Zacharczyk-Paryła.