W ramach, nowatorskiego na gruncie polskiej szkoły, programu dr Anny Hildebrandt-Mrozek “Happiness at School” w dniach 21 – 25 września br. w Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie po raz pierwszy obchodziliśmy “Tydzień szczęścia w szkole”. Tematy poświęcone problematyce szczęścia zostały podjęte m.in. na lekcjach wychowawczych, zajęciach z języka polskiego i języków obcych.
Poniżej prezentujemy kilka ciekawych i wartościowych prac uczniów z klasy 3 TD, będących pokłosiem dwóch lekcji języka polskiego, jakie odbyły się w dniu 24 września.

Małgorzata Fuglewicz

„Czym dla ciebie jest szczęście? Autorka: Alicja Sobieszczańska 3TD

Całe życie to pogoń za uczuciem spełnienia, radości, sama droga do tych celów jest namiastką szczęścia, satysfakcji. Uważam, że w pełni nie da się osiągnąć tego uczucia, zawsze będzie lekki niedosyt, a w głowie pojawią się kolejne plany, ambicje, jak osiągnąć jeszcze więcej.
Każdy odbiera to pojęcie inaczej, ma swoją własną, spersonalizowaną definicję szczęścia. Dla jednych może to być coś materialnego, dla innych duchowego. Ciężko jest o tym mówić, jest wiele odmiennych zdań na ten temat i nie ma konkretnego, które byłoby prawidłowe. Szczęście to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników.

Dla mnie szczęściem jest wyjście na kawę z najlepszą przyjaciółką i świadomość, że mam obok siebie tak ważną osobę, na której mogę polegać. Czy chociażby autobus, który przyjechał na czas i wiem, że bezpiecznie wrócę do domu. Są to drobne rzeczy, które staram się doceniać jak najbardziej. Chcę korzystać z każdej chwili, która powoduje u mnie radość i sprawiać, żeby inni byli szczęśliwi razem ze mną. Uśmiech mojej młodszej siostry, kiedy wychodzę z nią na spacery to jedna z rzeczy, na której mi najbardziej zależy. Jej szczęście powoduje, że ja także jestem szczęśliwa, niezależnie od sytuacji.

Staram się doceniać rzeczy, które dla niektórych mogą wydawać się nieistotne, właśnie z takich drobnostek cieszę się najbardziej. Szczęście to dla mnie bliskość, poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że sama mogę uszczęśliwiać innych.”

„Czym dla ciebie jest szczęście? Autorka: Julia Śmiertka

Szczęście to dla mnie przede wszystkim ludzie. Przyjaciele, którzy mnie otaczają. Widzę w nich wsparcie i wiem, że jestem dla nich ważna tak bardzo, jak oni dla mnie. Są dla mnie oparciem i ostoją, wiem, że mogę na nich liczyć w każdej sytuacji. Dzięki nim czuję się potrzebna, doceniona, nie muszę nikogo udawać i zawsze mogę być sobą. Wysłuchają mnie, będą wspierać, taka sama staram się być dla nich. Chcę im dać tyle szczęścia, ile oni dają mi każdego dnia. Szczęście to dla mnie bliskość, poczucie wartości i świadomość, że mam osoby, które zawsze ze mną będą, niezależnie od sytuacji.

Dużo radości sprawia mi też sport, hobby, zwierzęta. Siatkówka pozwala mi wyładować emocje, to też dodatkowy czas, który mogę spędzić z bliskimi. Zwierzęta są dla mnie bardzo ważne, ich dobro się dla mnie liczy, uważam, że zasłużyły na wszystko co najlepsze. Sprawiają, że chociaż na chwilę mogę się oderwać i nie myśleć o problemach.”

„Czym dla ciebie jest szczęście? Autorka: Weronika Kmieciak

Szczęście

Czym jesteś?

Promieniem słońca, które pojawia się w pochmurny dzień?

Momentem, który mógłby trwać wiecznie, a jednak przemija?

Osobą, która pojawia się w życiu na chwilę?

A może tylko złudzeniem?

Przemijasz.

Pojawiasz się, po czym znikasz nieuchronnie.

Gdzie mam cię szukać?

W oczach i w uśmiechu? Nie, tam nigdy cię tak naprawdę nie było.

Więc gdzie?

Gubimy się, szukając ciebie.

Jesteśmy gotowi zaryzykować wiele,

By cię odnaleźć, a zatracić siebie.

Jeszcze jedno, ostatnie pytanie.

Czy warto?

Tydzień szczęścia – tym razem na lekcjach języka angielskiego Zobaczcie efekty!

Katarzyna Łaba